školní rok - 2011/2012

darujme si úsměv

PROJEKT 21. ÚNORA 2012
návrat k tradicím

Ráno 21. února začalo ve škole hned u vchodu netradičně – rozdáváním úsměvů . Každý příchozí byl orazítkován, aby mu úsměv vydržel nejen v den Maškarního úterý, ale aby ho i šířil dál…
Proto žáci 1. i 2. stupně se snažili vyrobit krásné masky a dárečky, aby kolem poledne vyběhli do ulic, mezi seniory a děti do nemocnice i mateřských školek udělat radost, zpříjemnit den, užít si legraci, obdarovat… a také připomenout starou českou masopustní tradici, jejíž původ dle písemných zpráv sahá do 13. století a pravděpodobně ještě mnohem dál do minulosti.
Děti oblékly nejroztodivnější masky – tradiční medvěd s medvědářem, „bába“ s nůší, nechyběla legrační kobyla … zvířecí masky i pestré pohádkové tváře. Většina masek byla originálních a nesla zručnost „malého“ umělce.
Mladší děti se vydováděly, ty starší se možná setkaly u lidí i s nepochopením… „Máme jiné starosti...“ Ale i taková zkušenost je poučením.
Jak den začal, tak den skončil … čerstvě usmaženým koblížkem 

A na závěr malá „zprávička“ žáka 4. třídy.

„Dnešní masopust se mi opravdu líbil!!!
Měl jsem radost, jak jsme rozdávali
ta sluníčka z těsta lidem. Jsem s tím hodně
spokojen… a že jsme se hezky prošli. A chtěl
bych to zopakovat…“